Mít se rád

 

Když si položíte otázku, mam se rád? Někdo si řekne co to je za blbost, proč bych se neměl mít rád? No někdo si to třeba přizná, že to tak je. Jak vidíte, jsou tu dvě odpovědi. Podívejme se na tu první. V době nemoci, jsem četl jednu knihu, která snad v nadpise zněla, mít se rád. Selským rozumem se většina lidí má rádo, ale teď nastává otázka, proč se necháme trápit, naštvávat, rozhazovat a nebo proč se v konečném důsledku necháme onemocnět? Vyplívá z toho, že se asi nemáme tak rádi, jak si vědomě uvědomujeme a myslíme si, že to tak opravdu je. Mít se rád hodně souvisí s námi samotnými a to hodně úzce. Domníváme se, že to co děláme je pro nás dobré a můžem mít někdy mylný pocit, že to tak opravdu je. Příkladem může být takzvané obětování se pro druhé. Ve skutečnosti pomáhat někomu není vlastně nic špatného. Můžete z toho mít dobrý pocit, že konáte správně. Ale co když časem zjistíte, že jste hodní na nikoho nejste zlí a přitom máte pocit, že Vám okolí ubližuje, ikdyž jednáte v dobrým duchu? Důvod může být ten, že z Vás vycítí člověka po kterém se můžou svést, prostě využít. Pokud se samozřejmě neumíte ubránit, vyjádřit se, stát si za svým, jednoduše mít se rád. Tak pak muže vzniknout problém typu: Já jsem na něj byl v pohodě, ale ze situace se necítím dobře. To může signalizovat, že jste nebyly sami sebou a nechali jste si podvědomě ublížit. V tom to příkladu, by se dalo říci, že jste se neměli rádi a nechali jste si na sebe ušít kabát, ve kterém se necítíte dobře. Kdyby jste se měli rádi, přece by jste si dobrovolně nenechali ublížit?

Ano souvisí to s tím, co jsme se v životě naučili. Říká se: lidem se musí pomáhat, ano s tím souhlasím, ale zapomněli dodat, že ne na úkor sebe samotných. A další věc je ta, že jste tuto situaci nikdy nemuseli řešit, protože ji za Vás vyřešil někdo jiný, rodiče atd. Teď Vám nezbývá, než si jenom uvědomit, že máte zase reagovat tak jak nejlépe umíte, ikdyž se Vám to hned nepodaří, nevadí. Vy se to teprve učíte! Pak, ale najednou třeba zjistíte, jak ta tichá voda (Vy), břehy mele :). A přístup druhého člověka se k Vám změní, jenom proto, že mu ukážete, že nejste až tak hloupí, když to řeknu nepěkně a ošklivě, ale že se máte rádi a ukážete taky Váš postoj k věci a že si za ním stojíte, protože to tak cítíte.

To, že si už někdo přizná, že se nemá rád, je už složitější věc, která může pramenit z více věcí najednou. Je na Vás, jak s tím naložíte. Je to zase jenom o tom zapřemýšlet, zeptat se sebe samotných proč se nemáte rádi? Nejspíše se Vám potvrdí, že se Vám nic nedaří a že jste k ničemu. Zde je dobré si najít terapeuta - člověka, který Vám s tím pomůže. Jelikož jak jsem psal, příčin může být více.

 

Mít se rád předpokládá respektovat se. Vážíte-li si sebe sama, svého času, lásky a vizí, budou si jich vážit také ostatní. Váhali jste někdy na návštěvě s odchodem, protože jste nechtěli urazit hostitele, ačkoliv byste sami byli nejraději už doma? Pokud ano, vážili jste si víc jeho než sebe. Telepaticky jste k němu posílali zprávu, že nemusí mít v úctě vás ani váš čas, a neměli byste být proto překvapení, že časem bude považovat vaši přítomnost za samozřejmost. Kdykoliv si vážíte a respektujete sebe sama, mluvíte o sobě pravdivě a svým jednáním ukazujete, kdo opravdu jste, pak nejenže rozvíjíte své “já”, ale pomáhá svým příkladem také druhým. Nechopnost říci lidem “ne” odráží názor, že pocity druhých jsou důležitější než vaše, jejich práva významnější a jako taková by měla být brána v úvahu první. Když takto jednáte, vytváříte si vnitřní energetické bloky zadržující nevoli, zlobu a ublíženost, které pak sedí ve vaší auře a přitahují k vám ještě více téhož.

Někteří lidé si myslí, že mít se rád znamená dávat najevo svou sílu a prosadit svou vůli agresivním způsobem popírajícím práva druhých. Setkali jste se s lidmi, kteří jdou za svým a nezajímá je, jak svým jednáním působí na ostatní. Říkáte jim nemilosrdní. Obdobně agresivní můžete být často sami k sobě, když nějaká vaše vnitřní část dominuje a vládne ostatním.

Vůle se někdy chová jako váš nepřítel; působí na vás silou, směruje vás a nutí k nejrůznějším věcem. Můžete z ní mít pocit, jako by nad vámi stál rodič a ke všemu ještě můžete mít dojem, že věci, ke kterým se vás snaží přinutit, jsou pro vaše nejvyšší dobro. Možná se na sebe neustále zlobíte, že nemáte větší pořádek, nebo že jste ještě nezačali s něčím, co dlouho odkládáte. Možná si děláte dalekosáhlé seznamy věcí, které musíte udělat, a cítíte se špatně, když je nedodržíte. Tím dáváte za pravdu své vůli a odsuzujete jiné své já – to, které se jí staví na odpor. V takovém případě jdete vůlí proti svému já. Váš vnitřní odpor mohlo vytvořit vaše vyšší já, aby vás odvedlo od určitých věcí nebo nasměrovalo do jiných dveří.

 Všimli jste si, že když jste se věnovali něčemu, co milujete, třeba svému oblíbenému koníčku, pracovali jste bez problémů tak dlouho, dokud jste to nedokončili, a lehce jste řekli “ne” všemu, co by vás rozptylovalo? Vůle je síla podobná řece, s níž můžete buď plynout, anebo se můžete snažit plavat proti proudu. Můžete ji využít buď k tomu, aby vás volala a zvala na vaši vyšší cestu, anebo abyste se neustále trestali za své zdánlivé přestupky. Který z těchto dvou přístupů vás motivuje? Pomáhá vám vaše vůle více milovat sebe sama tím, že obrací vaši pozornost na cestu vyššího poslání a vytváří vám záměr a motivaci k činům?

A ještě něco: Neberte samo sebe vážně.

Smějte se a hrajte si. Když se věci nedaří, není to konec světa. Humor je snad nejlepší branou k opravdové sebelásce. Schopnost smát se, usmívat se na lidi kolem a dívat se na potíže s nadhledem je rozvinutá dovednost. Ti, kdo vycházejí ve svém jednání z vyšší úrovně sebelásky, mají často velmi dobrý smysl pro humor, jsou vtipní a s chutí vyvolávají dětskou hravost také v ostatních. Umí být spontánní, každou chvíli najdou důvod smát se a dokáží vzbudit pocit uvolnění a štěstí také v druhých.

 

„Kdybych býval/a…”

Tato dvě slova vytváří jednou z nejsmutnějších kombinací v jazyce.
Zde je deset věcí, které v konečném důsledku k takovému výrazu lítosti vedou, a způsob, jak se jim vyhnout.

1. Nosíte masku, abyste zapůsobili na ostatní

Pokud je tvář, kterou ukazujete světu, vždy maska, jednou pod ní nic nezbyde. Protože když budete trávit příliš mnoho času soustředěním se na to, jak chcete, aby vás viděli ostatní, nebo na to, abyste byli takoví, jaké vás chtějí mít ostatní, nakonec zapomenete, kdo opravdu jste. Nemusíte se bát soudů druhých, ve svém srdci víte, kdo doopravdy jste. Nemusíte být perfektní, abyste ohromili a inspirovali ostatní lidi. Ohromte a inspirujte je tím, jak se umíte vypořádat se svými nedokonalostmi.

2. Necháváte jiné, aby vytvářeli vaše sny za vás

Největší výzvou v životě je zjištění, kdo jste, druhou největší je být spokojení s tím, co máte. Velký vliv na to má rozhodnutí zůstat věrní svým snům a cílům. Setkáváte se s lidmi, kteří s vámi nesouhlasí? Dobrá. Znamená to, že si stojíte za svým a jdete svou vlastní cestu. Někdy budete dělat věci, které budou ostatní považovat za šílené, ale když se přistihnete, že jste pro samé vzrušení z toho, co děláte, ztratili pojem o čase, budete vědět, že děláte správnou věc.

3. Pohybujete se v negativní společnosti

Nedovolte nikomu, aby na vás přenášel negativní postoje k životu. Uvědomte si, že být ve společnosti negativních lidí je volba, ne povinnost. Díky tomu se osvobodíte a na danou společnosti budete pohlížet soucitně, ne naštvaně, velkoryse, ne chamtivě, a trpělivě, ne úzkostně.

4. Jste sobečtí a egoističtí

Život naplněný dobrými skutky a dobrou pověsti je nejlepší vizitka. Ti, které jste inspirovali a s nimiž jste sdíleli svou lásku, si budou pamatovat, jaké jste v nich vzbuzovali pocity dlouho poté, co váš čas vyprší. Vyřezávejte své jméno do srdce, ne do kamene. Co jste udělali pro sebe samé, zemře s vámi, co jste udělali pro ostatní, zůstává.

5. Vyhýbáte se změně a růstu

Je třeba nechat staré odejít, aby uvolnilo cestu pro nové.

6. Vzdáváte se, když jde do tuhého

Neexistují chyby, jen výsledky. I když se věci nevyvíjí tak, jak jste očekávali, nebuďte sklíčení, nevzdávejte se. Zjistěte, jak můžete jít dál. Ten, kdo se pořád posouvá, nakonec zvítězí. Je to proces plný malých kroků, rozhodnutí a jednání, které se postupně vrství a nakonec vedou k té slavné chvíli triumfu.

7. Řešíte každou maličkost

Někdy je třeba se uvolnit a nechat život plout bez neustálého strachování se a řešení drobností. Naučte se životu trochu popustit otěže, než budou příliš utažené. Zhluboka se nadechněte. Nechte věci plynout. Získáte tak mnohem větší nadhled. Všechno v životě je v naprostém pořádku, ať už jste pochopili, proč se to stalo, nebo ještě ne. Jen to zabere nějaký čas si všechno pospojovat.

8. Spokojíte se s málem

Bojujte za to, co si zasloužíte. Nepodceňujte se.

9. Neustále čekáte na zítřek

Problém je, že si vždycky myslíte, že zítra budete mít více času než dnes. Ale jednoho dne se probudíte a už nebudete mít žádný čas pracovat na tom, o čem jste vždy snili.

10. Jste líní a nemastní neslaní

Svět vám nic nedluží, ale vy světu něco dlužíte. Takže přestaňte snít a začněte dělat. Převezměte plnou zodpovědnost za svůj život – převezměte kontrolu. Je příliš pozdě na to sedět a čekat na někoho, kdo někdy něco udělá. Jednoho dne je teď, a někdo, koho svět potřebuje, jste VY.

https://www.joga-online.cz/10-veci-kterych-budete-za-10-let-litovat-2.html