Cviky očí podle Dr. Bates

 

Jelikož toto téma nespadá tolik do téma deprese, cítil jsem, že bych se o tom chtěl tady zmínit. Proč? Jelikož jsem krátkozrakej :). A krátkozrakost, když se podíváte do duchovních příčin nemocí souvisí s nějakým duševním problémem. Jelikož brýle mám asi od 3 třídy a nějak mě napadlo, že bych s tím chtěl něco udělat první co mě napadlo je laser. Tak jsem si jako vždy našel mraky informací na internetu, jak to s tim laserem vlastně je. No popravdě jsem se nestačil divit co jsem našel za věci co Vám zase doktoři neřeknou. Ano dostal jsem z toho trochu strach, ale po tom co jsem zapojil selskej rozum jsem si uvědomil, že ikdyž se operace může povést následky mužete vycítit třeba až za 10 let, ale o to tak ani nejde. Jde o to, že pokud člověk má na svět a na život pohled takový jaký má tak ho léky a podobné operace zachránit nemusí. Jsou zde totiž věci jako životospráva, stres, jak jsem psal špatný pohled na svět atd. Takže se muže stát, že ikdyž budete vidět dobře po operaci a nezměníte postoj, nenajdete příčinu vašeho špatného zraku, je to jako , kdyby jste přehledy Vaše signály, které Vám dává nemoc. Je to prostě stejné jako s depresí a mnoha nemocemi. Takže v jednoduchosti řečeno, když si zlomíte nohu a ta Vám špatně sroste, muže se nechat zlomit znova a opravit, ale pokud si sáhnete do očí, už není možnost tak jednoduše oko napravit, jestli vubec, jako zmíněnou špatně srostlou nohu.

To mě samozřejmě neodradilo a díky hledaní jsem narazil na jiné stránky a slyšel jsem to i dříve, že je možnost si zlepšit zrak jak cvičením očí, tak samozřejmě prací na své psychické pohodě. Bez toho to nejde, máme cvičit jako ducha tak tělo :). Takže jsem se rozhodl zde dát pár informací a rad, jak takové cvičení dělat. Jsem na začátku hledání informací a cvičení, takže Vás určitě budu informovat o tom jak mi to jde. No je to o disciplíně a vuli jako vše.Sedm očních cvičení dle dr. Batese:

1. ráno a večer oplachujeme oči vodou. Ráno oplachujeme zavřené oči dvacetkrát teplou a dvacetkrát studenou vodou. Před spaním dvacetkrát studenou a potom dvacetkrát teplou vodou. (Stačí nabrat vodu do rukou a rukama zavřené oči opláchnout)

2. přes celý den pravidelně mrkáme. Nejméně jednou až dvakrát za deset vteřin. Tím oči vlhčíme a čistíme.

3. snažíme se často přenášet pohled z jednoho místa na druhé. Například při čtení knihy po každé stránce pohlédneme vzhůru mimo knihu.

4. oči cvičíme zaostřováním na blízko a na dálku. Vezmeme do každé ruky předmět - např. propisky nebo tužky (nebo jen vztyčíme na každé ruce prst). Jeden předmět držíme asi 7,5 cm od obličeje a druhý držíme na délku paže. Oči zaostříme na jeden předmět, mrkneme a zaostříme oči na předmět druhý, mrkneme a toto cvičení několikrát opakujeme.

5. cvik kývání tělem. Stoupneme si a mírně se rozkročíme. Kýváme se ze strany na stranu a naše oči se kolébají současně s tělem. Snažíme si uvědomit pohyb očí, a také to, jak se napětí v očích pohybem uvolňuje (zkusme tento cvik s hudbou - je to velmi příjemné).

6. cvik překrývání očí dlaněmi. Posadíme se pohodlně ke stolu a zavřeme oči. Opřeme lokty o desku stolu (vhodné je podložit lokty podložkou, např. polštářkem). Záda a krk se snažíme držet rovně (záda v jedné rovině s hlavou). Oči si zakryjeme dlaněmi, ale tak, aby se dlaně očí nedotýkaly. V této poloze setrváme asi deset minut. Cvik se snažíme opakovat nejméně dvakrát denně.

7. vybavování si předmětů nebo příjemných dějů. Šestý cvik (zavřené oči zakryté dlaněmi) doplníme tím, že si nejdříve při zakrytých očích snažíme vybavit nějaký nám příjemný předmět - pokud možno se všemi podrobnostmi a v barvě. Někomu se to podaří na poprvé, ale někomu až po několikáté. Pokud se nám podaří lehce vybavovat předměty, můžeme přejít k vybavování si nějakých příjemných dějů, buď hezký zážitek na který si rádi vzpomínáme, nebo si můžeme vnitřním zrakem vykreslit příjemnou krajinu a sebe, jak se v této krajině procházíme, nebo v ní jen tak sedíme a vše pozorujeme. Tento cvik dobře doplní relaxační hudba.

zdroj: mautinka.blog.cz/0601/sedm-ocnich-cviceni-dle-dr-batese

Dobré si přečíst: www.nastrojezdravi.cz/stranka/clanky/bene-vision-program-pro-trvale-udrzeni-zdraveho-zraku-/program-pro-trvale-udrzeni-zdraveho-zraku