Dotaz, Diskuze

Re: Re: Re: Deprese je jen hluboké smutno

Datum: 08.10.2013 | Vložil: metius

Ano, máte ve všem pravdu. Je to právě tak, že všechno ze vším souvisí. Lidé si myslí, že ne, že se každý problém týka jenom jednoho člověka, ale všechno je hodně provázané jedno z druhým. Náš svět, vesmír, je jedno velké puzzle, které ale do sebe zapadá. Př. jak píšete s těmi rodiči a zrovna se nabízí i dotaz ohledně holčiny a její umrtích v rodině. To je podstatné si taky uvědomit. Jako nejlehčí způsob jsem našel, dělat věci tak jak by jsme je v duši chtěli dělat, ale je možné, že ještě jí neumíme vnímat, natož poslouchat. Je to řečeno hodně obecně, ale je to každého základ a podstata, ke které by se měl každý dostat během toho života a tím si odpovědět na hodně otázek :)

Re: Re: Re: Re: Deprese je jen hluboké smutno

Datum: 10.10.2013 | Vložil: Jan Pokorný, specializovaný mentor

Na Vaše naznačení dotazu mohu zde odpovědět jen obecně.
Budeme-li vnímat tragedii jen jako "Cestu" jedince, nemůžeme se účinně bránit jejímu případnému opakování v budoucnosti. Z Vašeho dotazu není jasné, zda se úmrtí týkalo holčiny nebo někoho z její rodiny.
Obvykle se v těchto případech ukáže, že určitá patologie/odlišnost (jsme v Evropě a nikoliv v Japonsku, kde je toto chápáno odlišněji) provází rodinu po několik generací. Jedná se tedy opakování zažitých vzorců chování i typu reakce, předávaná mezigeneračně.
Vámi popisovaný "nejlehčí" způsob terapie nebo autoterapie je ve své podstatě velmi náročný. Pro jeho úspěšnost je vhodné nejprve "duši" zmapovat, najít její silná i slabá místa a následně řídit rizika z toho vyplývající. Znám osobně několik případů, kdy si lidé dokázali poradit bez odborné pomoci nebo podpory, ale nepatří k těm nejčastějším. Bohužel.
Obecně mohu napsat, že pokud nedokážeme v sobě najít naši osobní jedinečnost, ať sami nebo s pomocí, tak se neubráníme určitému "opakování vybraných! aspektů" života našich rodičů nebo těch příbuzných před nimi.
Mezigenerační a opakované vzorce chování nebo obyčejného přemýšlení jsou totiž silnější, než se zdá. Ale i s tím se dá pracovat a je to hodně zajímavé dobrodružství, kde nejde prohrát :-)

Pořád dokola :)

Datum: 12.08.2013 | Vložil: Jana

Krásně popsaný problém nás všech. Neustálý koloběh, stále se opakující situace, vždy stejné pocity, a stále stejný způsob řešení – hlavou. Při čtení části "hlava vs. srdce" mi došla moje reakce, kdy jsem v první chvíli měla potřebu, opravit veškeré gramatické chyby a slovosled textu a při tom přemýšlení jsem úplně přestala pociťovat to, co mi text říkal. Hodnotila jsem myslí, která v první chvíli přehlušila hlas srdce :). Člověk má tendenci hodnotit dle naučených pravidel - chyba každého, kdo není dosti odvážný, tato svazující pravidla opustit. Opravdu moc pěkně napsané :)

<< 6 | 7 | 8 | 9 | 10

Přidat nový příspěvek